ПРЕС ЦЕНТАР

Со СДСМ на власт извозот на лубеници е петкратно намален од 11.000 тони во 2016, на 2500 тона

Почитувани, СДСМ е катастрофа за земјоделието. Власта ја претвори државата од земја извозник во земја увозник на земјоделски производи. Во првите шест месеци од 2018 година државата има трговски дисбаланс во поглед на земјоделските производи. Република Македонија повеќе увезува отколку што извезува. Токму затоа и откупот е слаб, а откупните цени очајно ниски. Македонија која […]

Прочитај повеќе

Оние кои не гласале за ВМРО-ДПМНЕ сигурно имале добра причина за тоа, но ова што сега се случува со државата не е она што го сакаат

Лидерот на опозицијата, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во своето гостување во „Топ Тема“ на телевизија Телма изрази разбирање за граѓаните кои го дале својот глас за СДСМ. Мицкоски ги оправдува и потенцира дека сигурно имале причина за тоа, но сега се гневни и се каат за тоа што им се случува. – Јас ги разбирам и можам да ги […]

Прочитај повеќе

Ова лето го посветуваме на Македонија, 1500 тима ќе ги посетат домаќинствата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, најавува работно лето, односно „Лето за Македонија“. Тој во „Топ тема“ на Телма ги откри деталите. -1500 тимови на ВМРО-ДПМНЕ ќе допрат до секој дом, ќе се обидеме да ги прикажеме политиките на ВМРО-ДПМНЕ. Ќе се обидеме на граѓаните да им ги сублимираме сите погрешни политики од страна на оваа […]

Прочитај повеќе

Убијците од Монструм се ослободуваат, а луѓето од 27 април ги судат драконски

Имаме случаи како Монструм каде имаме брутална егзекуција и имаме докази, спорот е воден пет години, урната е пресудата, рочиштата се вратени на почеток и се одвиваат еднаш месечно, а од друга страна имаме судски спор од 27 април кој што рочиштата ги закажува надлежната судијка на дневна основа, ден за ден и притоа соседите […]

Прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ ќе ги искористи сите демократски средства и ќе се спротивстави на овој капитулантски договор

Орце Ѓорѓиевски, член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во денешното негово гостување во емисијата Алфаплус на ТВ Алфа нагласи дека договорот кој го потпиша актуелната власт на СДСМ за промена на уставното име на Република Македонија не претставува договор туку капитулација на државата и на граѓаните. Ѓорѓиевски потенцираше дека ВМРО-ДПМНЕ  е партија која е секогаш на […]

Прочитај повеќе

Луѓето живеат во страв за своите и животите на своите деца, бидејќи власта не е способна да обезбеди сигурност

Никола Саздовски Саздо, згаснат живот уште пред да започне, уште пред да ги види и почувствува вистинските убави нешта во животот, пишува лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Прекината иднина, уште едно семејство обвиено во тага и црнила. Наш член, но и да не е наш член, и да е било кој друг, болката е иста. […]

Прочитај повеќе

Ќе го заобиколи ли Заев референдумот?

Референдумот како крајна финална фаза од решението на спорот за името опстојува како константа на македонската политичка сцена долг временски период. Своевремено промовиран од ВМРО-ДПМНЕ, потоа прифатен и од СДСМ, речиси секогаш го имало во плановите за решението за името. Целта е многу едноставна – народот, а не политичарите да го кажат последниот збор околу […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Никогаш, ама баш никогаш нема да се согласам со овој капитулантски договор!

За Февруари – Март оваа година најавивте измени во партискиот статут, за поголема децентрализација и по демократски начин на носење на партиските одлуки. До каде се статутарните измени и што предвидуваат ново истите? Статутарните измени чиј што процес е отпочнат ќе овозможи зголемување на транспарентноста и ќе го поттикне процесот на дебатирање во рамките на партиските тела […]

Прочитај повеќе

СДСМ и Спасовски се обидоа да сокријат убиство – Спасовски мора веднаш да си поднесе оставка

Почитувани, СДСМ и Оливер Спасовски се обидоа да сокријат убиство. Преку нивните медиумски перјаници се обидуваат да ја изманипулираат јавноста дека ништо не се случило. Бруталната ликвидација ја квалификуваа како насилство. МВР и Оливер Спасовски грозоморниот чин за малиот 21-годишен, веќе починат за жал, Никола Саздовски – Саздо сеуште се обидуваат да го минимизираат. Нема […]

Прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ од денес ја почнува акцијата „Лето за Македонија“. 1.500 тимови на партијата ќе го посетат секој град, секое село, секој еден дом и ќе допрат до секој еден граѓанин

Почитувани, Државата е заробена од страна на криминалниот картел наречен СДСМ. Картелот ја уништува Република Македонија на секое поле. Економијата тоне, земјоделието е на колена, здравството колабирано, безбедносниот систем разнишан, правосудството е продолжена рака на власта, државата е меѓународно понижена, а идентитетот доведен во прашање. За нешто повеќе од една година Заев успеа трајно да […]

Тагови:

Прочитај повеќе

Најгоре