Колумни

Генерација 2000-та (втор дел)

Колумна на Александар Николоски, Потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ за Независен весник. Претходната моја колумна за „Независен весник“ посветена на генерацијата што доаѓа и кои оваа година полнат 18 години, родени на почетокот на новиот милениум во 2000 година, предизвика големо внимание. Да бидам искрен далеку поголемо од тоа што очекував. Споделив само дел од визиите за тоа каде новата […]

Прочитај повеќе

Само вистина за патот на македонското земјоделство кон ЕУ

Колумна на Драги Димитриевски за порталот Република Се потпиша т.н. „Преспански договор“ во Нивице. Според извршенитеанкети го прочитале околу 3% од граѓаните на РМ. Го прочитав и јас неколку пати (како на англиски, така и со превод на македонски јазик).Сакајќи рационално, аналитички и прагматички да расудам за него и да ја донесам одлуката за прифаќање или […]

Прочитај повеќе

БЕЛАТА ЧУМА

Колумна на Димитар Димовски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ за порталот КУРИР Разочарувањето од случувањата во последните три години, си го зема својот данок. Белата чума ја треби Македонија. Ги има фатено речиси сите, и младо и старо. Како некоја епидемија се раширила во последните неколку месеци и нема град, нема село каде што нема стапнато. […]

Прочитај повеќе

А РЕФЕРЕНДУМОТ?

Колумна на Димитар Димовски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ за порталот КУРИР Секојдневието во Македонија, во последните неколку месеци посебно, ни се сведува на сериозни разочарувања, во секој сегмент од животот.  Зоран Заев и камарадите, во три потега и неколку „шибицерски“ финти,  ја „решија“ државата. Тиранската платформа, Договорот за добрососедство со Бугарија и Спогодбата за решавање […]

Прочитај повеќе

Востанието беше и против грчкиот терор

Колумна на Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски за Независен Спроти најголемиот македонски национален празник Илинден, можеби како никогаш претходно над сите нас надвиснува загриженоста за иднината на Македонија, за иднината на оваа со многу човечки животи платена слобода и држава на само еден помал дел од географска и етничка Македонија. Со последните потези на двоецот Заев-Димитров […]

Прочитај повеќе

Демократура

Во првата недела од кампањата еден кандидат во Кичево е ранет од огнено оружје, друг во Шуто Оризари е брутаално претепан, а трет кандидат од Кавадарци поминалсо вперен пиштол во глава. За девет дена од предизборната кампања, слушнавме за над десет покрупни инциденти кои ги погазуваат сите демократски принципи. Настаните се во 21 век, во земја која се […]

Прочитај повеќе

Цената на Владата – нула денари за македонскиот јазик

Уште при формирањето на владината коалиција СДСМ – ДУИ – Алијанса за Албанците се поставуваше прашањето која е цената на Владата? Како тоа албанските политички партии решија да го прекршат правилото „победник со победник“ кое, патем речено, беше воспоставено токму на барање на ДУИ. Станува јасно дека цената е интересна – некаде се плаќа прекумерно, […]

Прочитај повеќе

КУЛМИНАЦИЈА НА СИЛУВАЊЕТО

Во последните два месеци се направени сериозни и стручни анализи за Законот за употреба на јазиците, кои ги опфаќаат речиси сите аспекти на неговото незаконско и против уставно донесување, но и на последиците кои би ги предизвикал овој закон, доколку се донесе. За жал, ниту една од овие, во голема мера исцрпни анализи, а пред […]

Прочитај повеќе

АПАРТХЕЈД

А што друго и може да се очекува од некој кој насилно дојде на власт? И, што може да се очекува од некој кој на незаконит начин е избран за Претседател на Собранието?По природата на нештата, како дошле, така ќе владеат и така и ќе заминат. По нив ќе останат само болните последици од нивното […]

Прочитај повеќе

Заедничка мака

Животот во една држава, во која секојдневието е прикажано со ударни вести за апсења, притвори, убиства, самоубиства, кражби, запалени автомобили… не е убав живот. Тоа е мачен, тежок живот до неподносливост. Денеска, кога се зборува за животот како битисување, разочарувањето е уште поголемо и потешко кај луѓето. Ова до толку повеќе што сега инсталираната власт, […]

Прочитај повеќе

Страна 2 од 4
Најгоре