Интервјуа

Мицкоски: Заев потврди дека нема капацитет да ја води државата

Интервју на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ, за српскиот весник „Политика“  ВМРО-ДПМНЕ никогаш не било против договор со Грција, но договорот што го постигна Зоран Заев мораше да биде подобар. Доколку и Грција покаже спремност за тоа, не гледаме причина зошто ова прашање не би го отвориле одново. Меѓународните партнери поддржуваат договор меѓу двете земји, […]

Прочитај повеќе

Менкиновски: Владата наводно бара решение за СЈО, а моли Бога да не го најде, нашиот закон треба да обезбеди правда

Интервју на Тони Менкиновски, Претседател на правна комисија на ВМРО-ДПМНЕ  за порталот Курир КУРИР: Зошто не го прифативте предлог законот за обвинителство од власта? Менкиновски: Затоа што целта на еден закон е да создава и гарантира правда. Предлогот на Владата, поточно на министерството за правда имаше сериозни недостатоци кои во повеќе наврати беа коментирани од […]

Прочитај повеќе

Ништо од помирување, ако со тоа бараат амнестија за Заев

Интервју на Александар Николоски, Потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ, за Радио Слободна Европа Во Грција ќе има предвремени избори, Нова демократија води пред Сириза. Вашиот колега од Европската народна партија, Мицотакис рече дека ќе го почитува Договорот од Преспа, но ќе се обиде да ги ублажи негативните последици за нив. И Вие сметате дека е можен подобар […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Заев молел во Берлин да не објавуваат дека Македонија нема да добие датум за преговори

Интервју на претседателот ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски за порталот Република На 5 мај народот гласно ќе зборува со пенкалото во рака и ќе го заокружи бројот пред името на претседателот на Република Македонија, Гордана Силјановска Давкова – вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој верува во убедлива победа на вториот круг од овие претседателски избори, но […]

Прочитај повеќе

Метлата на Заев е новото „за живот во Македонија”, овој пат граѓаните нема да ги излаже

Интервју на претседателот ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски за порталот Press24 Press24: Како ги минувате Велигденските празнувања, гледаме дека сте присутни и на терен меѓу граѓаните? Се трудам онолку коку што можам минимумот слободно време да ги посветам на семејството, моите двајца синови Антониј и Јован, и сопругата. За дочекот на Велигден бев со сопругата во црквата […]

Прочитај повеќе

Интервју со Христијан Мицкоски: Убеден сум, ќе има цензус

Интервју со претседателот ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски за порталот Независен Тврдите дека нема да одите на бојкот во вториот круг, а по тесната разлика со СДСМ, веројатно, немате ни причина за тоа. Ама, како ќе се справите со бојкотирачите во своите редови кои отворено повикуваа на апстиненција уште во првиот круг? Ќе ги исклучувате ли и […]

Прочитај повеќе

Мисајловски за Курир: За мене само „Северна“ е трибината на градскиот стадион изградена од ВМРО

Околу последните политички збиднувања, економските тенденции и прашањето за името разговаравме со потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајловски. Тој за Курир вели дека за него само „Северна“ е трибината на градскиот стадион изградена од ВМРО-ДПМНЕ. На прашањето кои се очекувањата од лидерската средба која е закажана за утре Мисајловски подвлече дека преку дијалог ќе се бараат […]