Изјава

Манасиевски: „Блескаме“, буџетот е полн, дојдоа инвестиции на Фејсбук и Гугл, 600 илјади иселени одамна се вратија

Интегрален текст од изјава за медиуми-Валентин Манасиевски Почитувани, На овој голем ден и денешен празник за владата на Заев, дојдовме да кажеме дека навистина „блескаме“. „Блескаме“ со тоа што буџетот е полн, секој граѓанин ќе добие по 500 евра минимум од државата, а ако Вице пушти срце, можеби и повеќе. Блеска и жицата на Зоран […]

Прочитај повеќе

Спасовски и Шекеринска да се откажат од платите над 80.000 денари и да ги донираат за борба против корона вирусот

Интегрален текст од изјава за медиуми на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Наместо кратење на плати на работниците и на администрацијата, даваме конкретен предлог, да нема плати за министрите. Нудиме конретен предлог до владата, Спасовски, Шекеринска и другите да се откажат од платите и да ги донираат за борбата против корона вирусот Оливер Спасовски […]

Прочитај повеќе

Стоилковски: Бараме министрите, замениците министри, директорите и членовите на управни и надзорни одбори да работат без пари, про боно со што ќе се заштеди 2.5 милиони евра месечно

Интегрален текст од изјава за медиуми – Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Имаме конретен предлог до владата за штедење. Платите на министрите се движат од 70 до речиси 90 илјади денари месечно, нето износ. Дополнително се одлеваат милиони денари народни пари за репрезентација на месечно ниво. Бараме министрите, замениците министри, директорите, и членовите на […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Веднаш да се прогласи кризна состојба, а потоа ако има потреба и вонредна состојба

Интегрален текст од изјава за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Најпрвин сакам да изразам благодарност до сите лидери на политички партии кои што беа денеска присутни на оваа лидерска средба, затоа што сите едногласно одлучивме дека здравјето на граѓаните ни е пред и над се. И дека треба да ги напуштиме што […]

Прочитај повеќе

Бојковски: Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Гази Баба со итни мерки за заштита од корона вирусот, градоначалникот Георгиевски нема слух за мерките

Интегрален текст од изјава на Тони Бојковски Почитувани, На барање на Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за Обнова на Македонија во општина Гази Баба денес Советот на Општина Гази Баба да одржи итна седница со единствена точка на дневен ред: Носење на мерки и заклучоци за заштита на населението на корона вирусот. Како мнозинство […]

Прочитај повеќе

Одговори на новинарски прашања на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ г. Христијан Мицкоски

Прашање: Господине Мицкоски со оглед на глобалната ситуација со корона вирусот дали има логика да се одржат закажаните парламентарни избори, а вчера и шефот на државата порача лидерите на политичките партии да размислат уште еднаш? Одговор: Видете, денеска пример ќе ви дадам во Франција се одржуваат локалните избори. Дали има логика донесовме денеска во телефонски […]

Прочитај повеќе

Филипче 6 дена знаел за случајот со Цаца Биљановска и не постапил

Интегрален текст од изјава на Наум Стоилковски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Епидемијата со Ковид – 19 или корона вирусот во Македонија се шири, а за тоа најголема вина има неспособноста и неодговорноста на министерот за здравство Венко Филипче. Филипче со прикривање на информации и ненавремено реагирање довел до опасност на неконтролирано ширење на вирусот. Зошто […]

Прочитај повеќе

Јанушев: Ги поднесовме кандидатските листи на ВМРО-ДПМНЕ со кои што ќе издвојуваме победа на 12-ти април

Интегрален текст од изјава за медиуми на Игор Јанушев, Генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Само што ги поднесовме кандидатските листи на ВМРО-ДПМНЕ, победничките кандидатски листи кои што на изборите на 12-ти април ќе издвојуваат една огромна, убедлива, историска победа за обнова на Македонија. Со ова практично го завршуваме овој дел од да кажеме пред кампањата, […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: На средбата се дискутираше за Ковид-19 и можните економски последици

Интегрален текст од изјава за медуими на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Имавме лидерска средба на која што разговаравме за моменталната ситуација во државата со Ковид -19 или познат кај нас како Корона вирус. Отприлика не запознаа од страна на Владата за какви мерки се преземаат сега и кои се препораките, кои се забраните. […]

Прочитај повеќе

Стоилковски:Алармантно, на скопскиот аеродром нема превентива од корона вирус, а неспособноста на Филипче и владата ја плаќаат граѓаните

Интегрален текст од изјава за медиуми на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Алармантно, на скопскиот аеродром нема превентива од корона вирусот, а неспособноста на Филипче и на владата ја плаќаат граѓаните. Неспособноста во секое поле се пресликува и во здравството, но тука цената е здравјето на граѓаните. Потфрла контролата и се прават недопустливи превиди на […]

Прочитај повеќе

Најгоре