Author Archive

Арсовски: Заев, Ангеловска и СДСМ повторно ја задолжуваат државата и граѓаните

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Нина Ангеловска и Зоран Заев денеска повторно ќе ја задолжат Република Македонија за нови 65 до 67 милиони евра. Четири месеци како е министер Нина Ангеловска, има пет задолжувања во вредност од над 270 милиони евра и ниту еден капитален проект […]

Прочитај повеќе

Стоилковски: Промените кон подобро ќе се почувствуваат во првите 100 дена од мандатот на новата влада

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Пoчитувани, Политиките на Зоран Заев и на картелот на власт се политики без визија и концепт, политиката на политички прогон, притисок, поткуп, корупција, политики кои што ја испразни Македонија и ја закова на дното на економскиот раст. Играта ОлИн пред избори, Зоран […]

Прочитај повеќе

Шилегов по примерот на Зоран Заев свесно лаже и ги  манипулира скопјани

Соопштение до јавноста – реакција на изјавата на Петре Шилегов Петре Шилегов по примерот на Зоран Заев свесно лаже и ги  манипулира скопјани. Градоначалниците на СДСМ сечат дрва низ цело Скопје, а Шилегов игра на картата на кратка меморија на  граѓаните кога вели дека не сечеле  дрва. Доколку сепак Шилегов има дупка во меморијата, па […]

Прочитај повеќе

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски оствари средба со амбасадорката на Латвија, Гунта Пасторе

Соопштение до јавноста Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, заедно со секретарот за меѓународна соработка Тимчо Муцунски денеска оствари средба со амбасадорката на Република Латвија г-ѓа Гунта Пасторе. На средбата  се разговараше за актуелната политичка ситуација во Република Македонија, реформските процеси и македонската интеграција во Европската Унија и НАТО. Мицкоски потенцираше дека членството во ЕУ и […]

Прочитај повеќе

Единственото во кое што СДСМ се најдобри е блокирањето, укинувањето и ширењето на лаги и манипулации

Соопштение до јавноста Денес СДСМ и Владата предводена од СДСМ уште еднаш покажа класично непочитување на Собранието на Република Македонија како највисок законодавен дом. Како пратеници од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ сакаме да изразиме огромно незадоволство поради тоа што на денешната Комисија за финансирање и буџет каде на дневен ред беше донесувањето на Предлог-Законот со […]

Прочитај повеќе

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и професори, драги колеги и пријатели, вие сте луѓето коишто ја образуваат нашата нација и од мене ја имате целата почит. Дозволете ми да ја разобличам лагата која Зоран Заев сака да ви ја сервира, лажно прикажувајќи дека наводно ќе ви ја […]

Прочитај повеќе

Василевска и Трипуновски остварија средба со лица со посебни потреби од струмичко

Членовите на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Иванка Василевска и Цветан Трипуновски денеска остварија средба со претставниците на штитениците на Заводот за заштита и рехабилитација „Бања Банско“. -Ги сослушавме нивните реални проблеми, како и барањата кои ги имаат, а неопходно е да им бидат остварени. Борбата за подобро утре за секој граѓанин на Република Македонија продолжува, […]

Прочитај повеќе

Претседателот Мицкоски оствари средба со Берглјот Бјорнсон Баркбу, шефица на мисијата на ММФ за Македонија и други високи претставници на ММФ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска (13.11.2019) оствари средба со претставници на Меѓународниот монетарен фонд  (ММФ) предводени од г-ѓа Берглјот Бјорнсон Баркбу, шефица на мисијата на ММФ за Македонија  и г-ѓа Стефани Ебл, висок резидентен претставник на ММФ за Западен Балкан и шеф на Канцеларијата на ММФ во Скопје. На средбата се дискутираше за актуелната […]

Прочитај повеќе

СДСМ продолжува на најдрзок начин да се поигрува со чувствата на стечајците и работниците

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ Денес, македонската јавност го виде вистинското лице на СДСМ. СДСМ продолжува на најдрзок начин да се поигрува со чувствата на стечајците и работниците. Стечајците и работниците се уверија дека токму СДСМ е проблемот, а не решението. Денес СДСМ и нејзините пратеници покажаа дека не се способни […]

Прочитај повеќе

СДСМ ги изманипулира лекарите и медицинските работници, ништо од ветените 100.000 денари плата

Соопштение до јавноста, реакција на изјавата на Венко Филипче Власта ги изманипулира лекарите и медицинските работници. Ништо од ветените 100.000 денари плата. Три години не направија ништо за здравството. Платите требаше веќе да бидат 100.000 денари, а не се ни на пат да станат. Дополнително засметувањето на дежурства и други ставки на име плата како […]

Прочитај повеќе

Најгоре