Одговор на новинарски прашања на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ

Одговор на новинарски прашања на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ

Прашање: Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во изјава за медиумите посочи дека околу законот за јавно обвинителство сите барања кои што досега во последниве 2 години ги имате доставено како партија, сите биле испочитувани и вметнати во законот. Дали сите барања се ставени според вас и дали ќе дадете поддршка?

Одговор: Најпрво за барањата како што рекол Зоран Заев во врска со законот за јавно обвинителство дека биле исполнети сите до сега, мислам дека ниту самиот не си верува на тоа. Доволно е познато на јавноста преку нашите излагања, нашите прес конференции дека не беа исполнети сите оние барања кои што ги баравме во преговорите, односно забелешки наши кои што ги  доставувавме во врска со законот за јавно обвинителство. Да беа исполнети сите барања досега ќе имавме функционален закон за јавно обвинителство и голем дел од функционерите на СДСМ најверојатно ќе беа веќе и во судовите да одговараат за целиот криминал. Впрочем и тоа беше намерата на Зоран Заев, да не ги прифатат сите барања за да нема функционален закон, односно да проба да донесе свој закон со кој ќе се амнестира од целокупниот криминал и одговорност. Во однос на законот за јавно обвинителство дали ќе го поддржиме, нашиот став е доволно познат. Единствено некој кој што во моментов, а тоа е и нашиот предлог, оној кој што треба и може да го направи овој закон кога веќе Зоран Заев не сака да ги прифати сите наши забелешки и препораки тоа е експертската јавност. Веќе нормално предложивме и тим, предложен од страна на претседателот Мицкоски, така да на потег е Зоран Заев, дали сака да се донесе закон за јавно обвинителство кој што понатака ќе биде во корист на граѓаните и државата и нема да биде пречка за евроинтегративните процеси на Република Македонија или да се обидува да ја силува демократијата во ова општество за да донесе закон кој што ќе го амнестира подоцна од криминалот, кој што верувајте подоцна по 12-ти април никако нема да се случи.

Прашање: Второто прашање ми е околу предлог законот за измените во Законот за игри на среќа, ова е барање од пратеници пред една ипол година, меѓутоа сега е изменето со тоа што се бара казината и обложувалниците да бидат оддалечени од населени места на 3 километри.  Дали ќе го поддржите овој закон?

Одговор: Во однос на вториот закон за игри на среќа можам само да ви кажам дека во тек се анализи на пратеничката група и утре во текот на утрешниот ден пред отпочнување на работата на Собранието ќе биде изнесен ставот од страна на пратеничката група како ние ќе гласаме или ќе се однесуваме по однос на тоа прашање. Верувам дека денес во текот на денот или утре од сабајле веќе ќе бидат завршени анализите.

Поврзани вести

Стојаноска: Со серијата пропусти Филипче го загрозува здравјето на граѓаните, затоа ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе и кривична пријава до надлежното ЈО за загрозување на здравјето на граѓаните

Интегрален текст од прес конференција на Дафина Стојаноска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ  Почитувани,...

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....