Мицкоски: Правдата во оваа држава треба да биде за секого, а не за некого, тоа е нашата борба

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во гостувањето во емисијата „Топ Тема“ на телевизија Телма истакна дека опозицијата се залага сите случаи кои што се во рамките на Јавното обвинителство и пред судовите треба да си продолжат. Тој преку неколку примери посочи дека во Македонија владее селективна правда. Мицкоски потенцираше правдата мора да важи за секого, а не за некого, тоа е нашата борба, додаде тој.

-Сите случаи кои што се отпочнати во рамките на јавното обвинителство до крај да се истераат и во судските процеси и се. Но знаете што е проблемот, знаете ли колку случаи отпочнаа од почеток? Знаете? Знаете дека се случи судија 90 дена да не свика рочиште? Знаете за кого е тој случај? Не знаете. Еве јас ќе ви кажам. Знаете дека судијки се повлекуваа од случаи за да почне случајот од почеток. Затоа што господине Хајредини правдата во оваа држава треба да биде за секого, не за некого. Е нашата забелешка е токму таа, да биде за секого. Инаку да немате дилема ВМРО-ДПМНЕ и јас лично се залагаме сите случаи кои што се во рамките на Јавното обвинителство и пред судовите да си продолжат, вели Мицкоски.

Поврзани вести

Стојаноска: Со серијата пропусти Филипче го загрозува здравјето на граѓаните, затоа ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе и кривична пријава до надлежното ЈО за загрозување на здравјето на граѓаните

Интегрален текст од прес конференција на Дафина Стојаноска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ  Почитувани,...

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....