Илиоски: Парламентарното мнозинство во заминување пак тера по старо и носи закони по скратена постапка

На денешната собраниска седница имаше обраќање пратеникот од редовите на ВМРО ДПМЕ Зоран Илиоски. Тој кажа дека парламентарното мнозинство пак тера по старо и носи закони по скратена постапка. Дополнително Илиоски истакна дека ваквата цел на парламентарното мнозинство да носи закони по скратена постапка и со европско знаменце е да опозицијата има што помалку простор за дискусија односно да дискусијата биде сведена на минимум.

– Парламентарното мнозинство на заминување си продолжува со истиот тертип на работа како минатиот период а тоа е носење на закони по скратени постапки, носење на закони преку Комисијата за европски прашања се во интерес и намера да дискусиите од пратениците нарочито дискусиите од пратениците од опозицијата бидат сведени на минимум кажа Илиоски.

Пратеникот Илиоски го коментираше Законот за енергетска ефикасност е испратен на Комисија за европски прашања наместо да биде испратен на Комисија за економски прашања каде што се дискутира за економски теми.

Поврзани вести

Стојаноска: Со серијата пропусти Филипче го загрозува здравјето на граѓаните, затоа ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе и кривична пријава до надлежното ЈО за загрозување на здравјето на граѓаните

Интегрален текст од прес конференција на Дафина Стојаноска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ  Почитувани,...

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....