Манојлоски: Предлог законот на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата е со цел спречување на иселувањето на лекарите од Македонија

На денешната собраниска седница се обрати и пратеникот, Горан Манојлоски кој што посочи дека предложениот предлог закон од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата е со цел да се запре одливот на лекари од Република Македонија.

Со овој предлог закон за здравствена заштита се уредуваат прашања кои се однесуваат на системот на организацијата на здравствената заштита и вршењето на здравствената дејност. Загарантираните права и утврдените потреби и интереси за државата во обезбедувањето на здравствената заштита, здравствените установи, вработувањата, правата и должностите во евалуација , престанокот на вработувањата, заштитата и одлучувањата на правата и обврските на здравствените работници и здравствените соработници, појасни Манојлоски.

Манојлоски додаде дека тој предлог закон го поднесува со пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за спречување на трендот на иселувањето на лекарите од Република Македонија.

А, се со цел на подобрување и дополнување на условите за работа на лекари, како и подобрување на условите за здравствената заштита на пациентите. Го предлагаме овој предлог закон по скратена постапка. Бидејќи овој закон не е обемен. И предлагаме да оди по скратена постапка. А, воедно сакам да напоменам дека нема финансиски импликации врз буџетот на Република Македонија, истакна Манојлоски.

Поврзани вести

Стојаноска: Со серијата пропусти Филипче го загрозува здравјето на граѓаните, затоа ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе и кривична пријава до надлежното ЈО за загрозување на здравјето на граѓаните

Интегрален текст од прес конференција на Дафина Стојаноска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ  Почитувани,...

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....