Јанушев:Дескоска наместо кон правда, единствено е посветена во обмислување позиции по поразот

Рената Дескоска освен тоа што се самопредложи, а подоцна и самоизбра за член на Венецијанската комисија, како министер за правда не пропушти да ја прошири програмата за правосуден испит со уште еден предмет кој нели “сосема случајно” го предава нејзниот сопруг.

Проширената програма значи и повеќе средства и поголема заработка. Значи, во исто време кога турка во Собранието срамен и противуставен закон за обвинителство, Дескоска не пропушти да се “спастри” себе си и своите најблиски.

Оттука, ова е уште еден пример на жестока, безочна узурпација на државната функција за свои лични цели.

Живо ја интересира јавноста која е комисијата која е формирана за оваа намена? Станува очигледно дека Заев го напуштаат, а Дескоска наместо кон правда, единствено е посветена во обмислување позиции по поразот.

Или како што народот вели – кога тоне бродот, се знае кој прв го напушта …

Поврзани вести

Стојаноска: Со серијата пропусти Филипче го загрозува здравјето на граѓаните, затоа ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе и кривична пријава до надлежното ЈО за загрозување на здравјето на граѓаните

Интегрален текст од прес конференција на Дафина Стојаноска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ  Почитувани,...

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....