Димовски до Макрадули: Правевте театар и паѓавте во несвест за едно дрво, сега штитите бизнис интереси на најголемите загадувачи

Шетавте по улици со маски, правевте театри за едно дрво паѓавте во несвест, ќе ја заштитувавте екологијата, манипулатори. Штитите бизнис интереси и намалувате давачки на најголемиот загадувачки ресурс. Донесете да видиме кои фирми го користат, изјави пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски на денешната собраниска седница обраќајќи му се на заменикот министер за животна средина Јани Макрадули.

Димовски истакна дека сериозен политичар кој што е задолжен од државата да се занимава со животна средина на ваква дебата ќе дојдеше спремен со 15 минутен говор со предлог на мерки за секој град поединечно и си предлог заклучоци што владата ќе предложи да се реши во поглед на тоа, детектирани проблеми во Велес, во Тетово, Гостивар, Битола Кичево, но нема таква работа „Јани Макрадули го паметите?

Пратеник од опозиција беше, пратеник од опозиција остана.

-Јани Макрадули на клучната дебата од интерес на граѓаните денеска зборуваше 15 минути Коце Трајановски што правел пред 7 години. Јани помина тоа време, три години имаше ти да правиш нешто. Што направи ништо. Покажуваш бројки а истиот ти пред една недела викаш дека сите бројки се од Али Експрес. Ако не чинат тогаш не чинат ни вака ни така, а не да си вадиш тие кои ти чинат, а кои не, потенцираше Димовски.

На предлогот за заедничка акција Димовски вели дека може да има таква, но има предуслов, а тоа е да се обезбеди комплетен список и количини на сите фирми кои што увезувале Петрол Кокс и отпад.

-Да видиме зошто ги укинавте давачките за петрол кокс кои во време на Ставревски ние ги зголемивме за 40%. Донесете го тој список да видиме кои се фирмите и луѓето од тие фирми. Чии бизнис интереси користите. Не може да излезете на говорница и да ги правите граѓаните дека не разбираат Не дишеме воздух, дишеме материја. Скопје е најзагаден град, нагласи Димовски.

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...