Деспотовски до Макрадули: Ако државата има план за чист воздух зошто аерозагадувањето во Кичево е зголемено до 50%?

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Благоја Деспотовски зборуваше за воздухот во државата и врз основа на тоа што го кажа заменик министерот за екологија и животна средина, Јани Макрадули дека државата има план за чист воздух и дека ваков план имаат многу држави во ЕУ.

Деспотоски побара прецизни одговори од Макрадули за следните прашања:

1.Дали планот за живот важи и за Кичево?

2. Зошто доколку важи и за Кичево, аерозагадувањето е зголемено за 50%?

3.Колку шуми, колку илјади хектари шума се исечени во Кичево?

-Јас секогаш сум на страната на народот, кои ги сече шумите и зошто? Каде во ЕУ се сечат олку шуми и до кога ова ќе трае. Не повикувавте да работиме заеднички, знаете како се работи заеднички? Заеднички се работи ако вие копате, јас со лопата да ринам, тоа е заеднички, а не додека ние копавме, работевме, правевме нешто вие фарбавте, тепавте. Не може заеднички како ќе работиме заеднички, истакна Деспотоски.

Пратеникот во своето обраќање го укажа следното:

-Го спомнавте Коце Трајановски, градоначалникот на Скопје во негативна конотација замислете во време кога на град Скопје градоначалник е Петре Шилегов и сега кажете ми како можат да работат Петре Шилегов и Коце Tрајановски затоа што знам Коце Трајановски колку се трудеше, колку проекти направи, што се среди во градот Скопје и не чинеше. И сега требало да работи со Петре Шилегов заедно. Кај е Петре Шилегов сега што прави сега?

Поврзани вести

Стојаноска: Со серијата пропусти Филипче го загрозува здравјето на граѓаните, затоа ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе и кривична пријава до надлежното ЈО за загрозување на здравјето на граѓаните

Интегрален текст од прес конференција на Дафина Стојаноска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ  Почитувани,...

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....