Ѓорчев до СДСМ: 2 години поминаа од селфито во авион, не добивме датум за преговори во ЕУ, а станавме најкорумпирана држава

На денешната собраниска седница се обрати и пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Владимир Ѓорчев кој што посочи дека Република Македонија според извештајот на Транспаренси Интернешнл е најкорумпираната држава во Европа и граѓаните не треба да се чудат што досега не добивме датум за преговори со ЕУ.

-Во делот на овој закон кој што го имаме пред нас, а кој што е со европско знаменце, јас би сакал неколку работи да кажам и неколку работи да спомнам. А, тоа е следново, ако ова навистина се прави во име и функција на нашите меѓународни и европски интеграции, тогаш зошто еве и сега 2020-та година е дојдена Македонија се уште нема отпочнато преговори со ЕУ. Дали некој ќе поднесе одговорност од владата? Дали ќе поднесе одговорност Заев, кој што во барем десет прилики велеше носам убави вести, почнуваме денес со преговори, потсети Ѓорчев.

Запраша дали има некој во Македонија што не се сеќава на она селфи во владиниот авион пред две години- каде што на иста фотографија Заев, Никола Димитров, Бујар Османи, Кочо Анѓушев порачуваа радувај се Македонијо, Македонија денес започнува преговори со ЕУ.

-Две години поминаа од тогаш, а уште немаме отпочнато преговори со ЕУ. Две години поминаа, од тоа селфи на Зоран Заев, кој што има потреба да лаже за се живо и да се држи за срце. Од Никола Димитров, од Бујар Османи и од Кочо Анѓушев. Каде е почетокот на преговорите со ЕУ? Оваа Влада на секоја седница ни нуди и ни предлага закони со европско знаменце. Денес во овој заевизам официјално според листата на Транспаренси Интернешнл е најкорумпираната држава во Европа, нагласи Ѓорчев.

Поврзани вести

Мицкоски: Владата одби да разговара за нашиот предлог за субвенција од 50% за трошоци на бруто плата, односно до 27 илјади денари по вработен, не е време за политика туку спасување на економијата

Интегрален текст од прес конференција на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Оваа вонредна...

Ја повикуваме Шекеринска јавно да ги објави исплатите од државниот трезор што се на име на министерство за одбрана и таму ќе видиме 1.4 милиони денари за патувања и ручеци за само 4 дена

Соопштение до јавноста, реакција на изјавата на Радмила Шекеринска Шекеринска освен тоа што во...

Советничка група на ВМРО ДПМНЕ:И профитерството на Петре се претера, скопјани му даваат повеќе од 100 евра само Шилегов да засука ракави и почне да работи

Соопштение до јавноста Почитувани, Најновата кампања на градоначалникот Шилегов е насловена „пратете фотографија од...

Стојаноска: Со серијата пропусти Филипче го загрозува здравјето на граѓаните, затоа ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе и кривична пријава до надлежното ЈО за загрозување на здравјето на граѓаните

Интегрален текст од прес конференција на Дафина Стојаноска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ  Почитувани,...

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....