Мисајловски: СДСМ вработи четири илјади луѓе за само два месеци, а сите тие се партиски војници

Неколку пати велите дека веќе никој од власта не се јавува по судството никој не се јавува, не е така, сами знаете дека не е така и тоа нема да го зборувам во делот на политичарите. Граѓаните не се задоволни со нивните предмети во судството јас зборувам за целото општество и тоа е што покажува дека процентот на незадоволство расте кај граѓаните, не е само кај политичарите, ова вечерва во емисијата „Патот кон“ на телевизија Алсат-М го истакна потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски.

-Јас сакам да има подобро општество и ова не го кажувам како фоскула, граѓаните се разочарани и бараат да излезат и да си заминат бидејќи политиката е влезена во секоја пора од општеството. Ние треба да направиме нова иднина во Република Македонија ние гледаме колкав бран на луѓе си заминуваат од оваа држава. Оваа држава е на сите граѓани на Република Македонија и треба да се борите сите заедно да направиме нешто подобро. Јас можам да зборувам цела емисија за сите црни работи кои ги прави оваа власт во изминативе три години, но мора да има малце позитивни работи за граѓаните. Еве доаѓаат избори ќе им понудиме програма и граѓаните ќе си изберат она што сакаат, вели Мисајловски.

Тој додава дека во изборната кампања на СДСМ тие никогаш не кажале дека ќе го сменат името, никогаш не велеа за сите овие неуставни работи што се случија, но ветуваа плати, километри, а ништо не се исполнило.

-Имате четири илјади вработувања за два месеци за да ги задоволите потребите на вашата политичка партија и тоа е така. Знаете дека излегоа еден куп решенија за непотизам, а тоа се илјадници вработувања на ваши блиски и сега велите прво Законот за администрација. Секаде се ваши партиски кадри, прашањето ми е во законот не можете вие само да ставите само за раководителите морате да ставите за целата систематицазија и начинот и постапките. Сите оние вработувања одат од вашиот штаб и вие сте свесни за тоа, вели Мисајловски.

Тој додава дека непотизам има во секоја пора од општеството.

Поврзани вести

Мицкоски: Владата одби да разговара за нашиот предлог за субвенција од 50% за трошоци на бруто плата, односно до 27 илјади денари по вработен, не е време за политика туку спасување на економијата

Интегрален текст од прес конференција на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Оваа вонредна...

Ја повикуваме Шекеринска јавно да ги објави исплатите од државниот трезор што се на име на министерство за одбрана и таму ќе видиме 1.4 милиони денари за патувања и ручеци за само 4 дена

Соопштение до јавноста, реакција на изјавата на Радмила Шекеринска Шекеринска освен тоа што во...

Советничка група на ВМРО ДПМНЕ:И профитерството на Петре се претера, скопјани му даваат повеќе од 100 евра само Шилегов да засука ракави и почне да работи

Соопштение до јавноста Почитувани, Најновата кампања на градоначалникот Шилегов е насловена „пратете фотографија од...

Стојаноска: Со серијата пропусти Филипче го загрозува здравјето на граѓаните, затоа ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе и кривична пријава до надлежното ЈО за загрозување на здравјето на граѓаните

Интегрален текст од прес конференција на Дафина Стојаноска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ  Почитувани,...

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....