Николоски: Ќе работиме на враќање на уништеното македонско национално достоинство кое Заев го уништи

Александар Николоски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ во утринската емисија на Алфа телевизија рече дека ВМРО-ДПМНЕ е во постојана дневна комуникација со граѓаните низ цела Македонија каде се дискутира за секојдневните проблеми и овој пристап на ВМРО-ДПМНЕ е со цел да се прашаат граѓаните што очекуваат од изборите и што очекуваат тие после изборите.

-Ние генерално знаеме дека очекувањата се јасни и тоа е да се расчисти со корупцијата, да завладее функционален систем на владеење на правото, да се подобри економијата, да се отворат нови работни места, да се зголемуваат платите во постојните македонски компании и тие да се поконкурентни и компетативни, да доаѓаат странски инвестиции, да работиме на враќање на уништеното македонско национално достоинство кое што го уништи Зоран Заев, така што јасни се контурите, кажа Николоски во своето гостување.

Тој посочи дека сакаат да дознаат од граѓаните што тие мислат за ВМРО-ДПМНЕ, што мислата за политичките конкуренти, што мислат за државата и врз основа на тоа да се финализира програмата.

-Работиме на конкретизирана програма која ќе ја понудиме во овие избори. Тоа нема да е програма од типот на празни ветувања за 500 евра плата и 500 километри автопат во Македонија, па на крај да почнат да се реализираат 2 км автопат. Нема да одиме со такви лаги, ќе одиме со реални работи, но реалните работи доаѓаат од луѓето, додаде Николоски.

Поврзани вести

Мицкоски: Владата одби да разговара за нашиот предлог за субвенција од 50% за трошоци на бруто плата, односно до 27 илјади денари по вработен, не е време за политика туку спасување на економијата

Интегрален текст од прес конференција на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Оваа вонредна...

Ја повикуваме Шекеринска јавно да ги објави исплатите од државниот трезор што се на име на министерство за одбрана и таму ќе видиме 1.4 милиони денари за патувања и ручеци за само 4 дена

Соопштение до јавноста, реакција на изјавата на Радмила Шекеринска Шекеринска освен тоа што во...

Советничка група на ВМРО ДПМНЕ:И профитерството на Петре се претера, скопјани му даваат повеќе од 100 евра само Шилегов да засука ракави и почне да работи

Соопштение до јавноста Почитувани, Најновата кампања на градоначалникот Шилегов е насловена „пратете фотографија од...

Стојаноска: Со серијата пропусти Филипче го загрозува здравјето на граѓаните, затоа ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе и кривична пријава до надлежното ЈО за загрозување на здравјето на граѓаните

Интегрален текст од прес конференција на Дафина Стојаноска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ  Почитувани,...

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....