Трипуновски: Субвенции не се исплаќаат редовно, земјоделците со големи проблеми

Земјоделците ширум државата секојдневно го демантираат Трајан Димковски. Субвенциите не се исплаќаат редовно. Трајане ова на секаде го кажуваат земјоделците. Три години само лажете. Денеска бев во посета на фарма во Будинарци, Берово, и во разговор со сопственикот дознав со какви проблеми се соочува тој, секојдневно, а власта не му помагала.

Најголем проблем му се неисплатените субвенции, но дополнителен проблем кој му ја отежнува работа е немањето електрична енергија до фармата, проблем кој неколку години се обидува го реши, но наидува на игнорантски однос кај надлежните институции.

Фармерите не треба да се соочуваат со вакви проблеми во 21-от век. Државата мора да им излегува во пресрет на фармерите, а не да ги остава сами да се борат. Власта во изминативе три години наместо работење на подобрување на условите и овозможување на фармерите да го прошират бизнисот, со ваквата (не)работа само придонесоа до незадоволство и затварање на многу фарми. Сето ова ќе се промени од 12 април! Напиша на Фејсбук, дополнителниот заменик министер во МЗШВ, Цветан Трипуновски.ж

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...