Николоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе ги спроведе реформите и во соработка со комесарот за проширување Вархелји ќе обезбеди датум за преговори

Александар Николоски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ во вечерашното интервју во емисијата Директно на ТВ Тера истакна дека се задоволни од средбата со комесарот за проширување Вархелји потенцирајќи дека ВМРО-ДПМНЕ е спремно да испорача реформи.

Многу сме задоволни од средбата очекуваме позитивни инплуси во средниот период. Се работи за еден исклучително посветен комесар кој што од самиот почеток влегува амбициозно во целата оваа работа. Потребни се два патишта паралелно едниот е промена на методологијата за зачленување, втората интензивни реформи. Ако промената на методологијата е работа која што не зависи од Македонија, реформите апсолутно зависат. За жал Заев потфрли овие две години да испорача реформи, вели Николоски.

ВМРО-ДПМНЕ е спремно да испорача реформи и наша цел е дека мораме силно да се посветиме на реформите. Сметаме дека 2020 може да е успешна година да не е изгубена година, да испорачаме во делот на владеење на правото и борба со корупцијата, тоа е основното што го бара ЕУ а и граѓаните и во соработка со новиот комесар за проширување Вархелји да работиме Македонија да добие датум за преговори и да ги отпочне преговорите и брзо да ги заврши, додаде потпретседателот Николоски.

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...