Мицкоски: Два ипол пати сегашната економија се развива послабо

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски имаше интервју за „Економски магазин“ посочи дека сега во времето на владата на Заев растот на БДП на Македонија е два ипол пати помала споредбено со БДП на ЕУ.

„Просекот во првите три години на ВМРО-ДПМНЕ е 5.17% кога БДП во ЕУ расте со просечна стапка од 2.2%.Во 2017-та и 2019-та година од владеењето на СДСМ просекот на ЕУ на БДП е 2.2% идентично, но просекот на БДП во Македонија е два ипол пати помалку од првите три години на ВМРО-ДПМНЕ“, појасни Мицкоски.

Мицкоски додаде ако се гледа таквиот начин на споредување може да се забележи дека Македонија има два ипол пати помал раст на БДП од потенцијалот кој што го има македонската економија. И тука може да се забележи „добрата“ економска политика на Заев и неговата влада.

Поврзани вести

Мицкоски: Владата одби да разговара за нашиот предлог за субвенција од 50% за трошоци на бруто плата, односно до 27 илјади денари по вработен, не е време за политика туку спасување на економијата

Интегрален текст од прес конференција на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Оваа вонредна...

Ја повикуваме Шекеринска јавно да ги објави исплатите од државниот трезор што се на име на министерство за одбрана и таму ќе видиме 1.4 милиони денари за патувања и ручеци за само 4 дена

Соопштение до јавноста, реакција на изјавата на Радмила Шекеринска Шекеринска освен тоа што во...

Советничка група на ВМРО ДПМНЕ:И профитерството на Петре се претера, скопјани му даваат повеќе од 100 евра само Шилегов да засука ракави и почне да работи

Соопштение до јавноста Почитувани, Најновата кампања на градоначалникот Шилегов е насловена „пратете фотографија од...

Стојаноска: Со серијата пропусти Филипче го загрозува здравјето на граѓаните, затоа ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе и кривична пријава до надлежното ЈО за загрозување на здравјето на граѓаните

Интегрален текст од прес конференција на Дафина Стојаноска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ  Почитувани,...

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....