Не е прв пат Заев да дава наредби кон обвинителството и судот за политички прогон

Соопштение до јавноста, реакција на соопштението на СДСМ

СДСМ е во паника која се зголемува како што наближува 12-ти април. Зоран Заев гледа дека граѓаните ги отфрлаат неговите деструктивни и криминални политики. Зоран Заев знае дека го очекува огромен пораз и затоа се обидува преку уште една политичка злоупотреба на институциите да ја намали разликата. Не е прв пат Зоран Заев да дава наредби кон обвинителството и судот за политички прогон.

Русковска обвинителството и Кацарска судството може да измислат уште десетици процеси како 27-ми април или уште стотина пати да го амнестираат Заев за криминал, но тоа нема да ја спречи обновата на Македонија и правдата која доаѓа.

Наместо СДСМ да обвинува за се и сешто нека одговори на граѓаните на неколку прашања кои се актуелни деновиве околу аферите за рекет.

До кога мисли власта да молчи за аферата „Рекет“?

Каде заврши торбата Луј Витон со еден и пол милион евра? Каде завршија други изрекетирани пари кои се проценуваат над 20 милиони евра?

Зошто Заев до излегувањето на материјалите за „Рекет“ во странски медиум упорно ја бранеше Катица Јанева, па дури и бараше нејзин реизбор?

Како тоа пола Влада и СДСМ соработувала со Боки 13 и никој не пријавил нешто сомнително или можеби тие биле директно вмешани во изнудувањето, броењето и поделбата на милионските суми изрекетирани пари?

Кога Јавното обвинителство ќе собере сила и храброст и ќе ја истражи аферата околу „Рекет 1“. „Рекет 2“, „Рекет 3“?

Вистината ќе излезе на виделина. Колку и да сакаат од Обвинителството да го забошотат случајот и да го ограничат на двајца-тројца обвинети, сепак криминалот е многу поголем и подлабок.

Јавна тајна е дека главен лик во овие афери е власта.

По 12-ти април ќе дојде обнова на Македонија, а заедно со обновата ќе дојде и правдата.

 

 

Со почит,
Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...