Стаменковска-Стојковски:Ќе биде извршен надзор на огласите за вработување кои се актуелни во последниов период

Почитувани,

Денес е првиот работен ден во Министерството за информатичко општество и администрација. Она што вистински загрижува е нагласената партизација и десетиците отворени огласи за стотици нови  вработувања во пресрет на изборите.

Партизацијата е едниот проблем, но она што претставува вистински дополнителен проблем е токму непотизмот. Заразата од непотизам прави дисторзија на квалитетот на кадрите и дава шанса на роднините и пријателите пред сите други квалитетни кадри.

Како дополнителен заменски министер објавувам дека ќе биде извршен надзор на сите согласности за објавување на огласите за вработување кои се актуелни во последниов период. Имаме сознанија за незаконски постапки при вработување и мојата цел е да не се загрози европската перспектива на Македонија преку нарушениот предизборен период во кој поткупот на гласачи преку масовната партизација на администрацијата.

Моето инсистирање на законито работење не е обструкција на политиката на вработување, туку напротив, да ставам точка на непотизмот, неквалитетот и партизацијата во институциите. Тоа е и од постулатот на моето работење, борба против непотизмот, борба против партизацијата на администрацијата и време е во администрацијата конечно да дојдат квалитетни кадри, кадри кои што се обучени, кадри кои што треба да ја водат Македонија напред во Европската Унија.

 

 

Со почит,

Невенка Стаменковска Стојковски

Дополнителен заменик министер во МИОА

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...