Никола Димитров е вмешан во аферата „Рекет“

Соопштение до јавноста

Никола Димитров е вмешан во аферата „Рекет“.

Сведок во процесот кажа дека информирал амбасадор за уцените и изнудите тешки 2 милиони евра, кој подоцна го известил Димитров за криминалот и рекетирањето од страна на омилените медиумско-обвинителски партнери на Заев.

Наместо веднаш да го пријави криминалот за кој бил информиран, Димитров го прикрива и премолчува. Кои се мотивите за ваквото однесување, треба да утврди некоја идна истрага. Самото непријавување е кривично дело, а органите на прогонот треба да испитаат дали причините се лукративни или на тој начин си ја обезбедувал љубовта и довербата на Заев.

Димитров пред неколку месеци прво излажа дека не бил запознаен со рекетирањето, а подоцна рече дека постои белешка за разговорот со амбасадорот. Доколку службен документ постои јавноста има право да знае што има во него.

Никола Димитров да не го сокрива документот и да не ја прикрива вистина. Нека го предаде во обвинителството, заради тоа што самиот е свесен дека по закон се одговара за прикривање на кривично дело.

Со изјавите дека тој не е вмешан и немал никакви сознанија, министерот за надворешни работи се дави во вртлогот на лаги исто како и неговиот патрон Заев, чија вмешаност во овој случај е очигледна. Кого се обидува да штити Димитров?

Одговорност мора да има, ако Димитров знаел за рекетирањето, а истото не го пријавил, самиот е вмешан во најкриминалната афера на оваа крими влада којашто ја штити.

Вистината излегува на виделина. Димитров и Заев нема да можат да се скријат од одговорноста којашто ќе биде побарана за да биде намирена правдата по 12-ти април.

 

 

  Со почит,
Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Поврзани вести

Стојаноска: Со серијата пропусти Филипче го загрозува здравјето на граѓаните, затоа ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе и кривична пријава до надлежното ЈО за загрозување на здравјето на граѓаните

Интегрален текст од прес конференција на Дафина Стојаноска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ  Почитувани,...

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....