Мицкоски: Немам никакви дилеми доколку имаме две третини и бадинтер да одиме чекор назад во договорот со Грција

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во своето гостување во Македонската радио телевизија истакна дека тој нема никакви дилеми што ќе се случи во врска со Преспанскиот договор доколку опозициската партија добие мнозинство од две третини и обезбеди бадентерово мнозинство, притоа додавајќи дека ќе се оди чекор назад по однос на договорот.

Тој напомена дека власта во обид да се додвори на нашите соседи спроведува и одредби кои не се обврзувачки, а за пример ги зема сведителствата во образовниот сиситем кои според Преспанскиот договор треба да се менуваат по отворањето на поглавјето образование со Европска Унија.

-Нашиот став е јасен ако имаме доволно пратеници соогласно Устав и соогласно бадинтер, немаме дилеми што треба да направиме. Значи чекор назад, ревидирање на договорот и тука не знам зошто тоа го испуштаме. Доколку тоа го немаме тогаш повторно ќе имаме некоја реалност во државата и повторно ќе разгоавараме за реалност. Но еве денешната реалност никаде нас не не обрзува, асполутно никаде нас не не обрзува да ги промениме да речеме сведителствата со новото име на нашата држава кое што е дел од оваа капитулантска реалност. Каде не обрзува тој договор? Никаде не не обрзува тој договор. Тој договор не обрзува откако ќе го отвориме поглавјето образование, откако ќе отвориме тоа поглавје во рок од 5 години да го имплементираме тоа. Па најлесно им е на нив да истрчаат по институциите, да пратат депешеа од Владата, бришење и преименување, не оди тоа така. Кој го натера претседателот на државата со указ да го промени името на државата? Па има Закон за армијата. Во оваа држава има закони и претседателот не го почитува тој закон. Тоа не е имплементирање, тоа е силување институционално. Тоа не е почитување на договорот, вели Мицкоски.

Поврзани вести

Стојаноска: Со серијата пропусти Филипче го загрозува здравјето на граѓаните, затоа ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе и кривична пријава до надлежното ЈО за загрозување на здравјето на граѓаните

Интегрален текст од прес конференција на Дафина Стојаноска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ  Почитувани,...

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....