Ѓорчев: Имавме тешка Собраниска година затоа што се случија процеси кои беа надвор од било какви демократски текови

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев во утринскиот брифинг во Слободна ТВ зборуваше за оцената за оваа собраниска година која беше многу густа со настани при што го кажа следното:

-Генерално зад нас е тешка година, но спомнувајќи ги наредните 3 месеци апсолутно очекуваме промени. Мислам дека во Парламентот имавме тешка година затоа што се случија процеси кои беа надвор од било какви демократски текови. Имавме пратеници кои се носеа за уставните промени од затвор односно од притвор дента да гласат, имаше силување на власт, имаме ситуација каде што власта во две недели предлага повеќе 200 закони, последните неколку денови имаме предложено 50 закони. Тоа 70 години наназад се нема случено.

Пратеникот Ѓорчев посочи дека има доста грешки во тие закони кои сега СДСМ бара да се донесат во Собрание и дека оние кои ги потпишале тие закони всушност и не ги прочитале.

Тој во своето гостување потсети и на упадите на специјалци кај пратеници, на ситуацијата каде во 5 сабајле влагаат 20 специјалци кај пратеник, ситуација каде се уценуваат луѓе да гласаат како им е наредено или ќе одат во затвор и ова го немало никогаш во Република Македонија.

-Власта за ова апсолутно нема легитимитет, нашиот повик до нив е луѓе си одите за 5 дена, ова е веќе завршена работа, да излеземе на избори, да имаме нова Влада, да имаме мирна промена на власта, да си замине Зоран Заев и тогаш да носиме закони кои ќе имаат легитимитет и кој ќе бидат низ една нормална постапка, порача Ѓорчев.

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...