Јанушев: Уапсен Предраг Колувија,бизнис партнер на Заеви

Сакам да посочам на еден скандал кој институциите во Република Македонија упорно го ставаат под тепих, кој само покажува колку е криминална владата која ни ја води нашата држава.

Имено, во соседна Србија се случи апсење на лицето Предраг Колувија во аферата “Јовањица”, на чија плантажа за органско производство беше запленето огромно количество на марихуана. На истата плантажа со декларација “произведено во Холандија” е извезувано во Македонија, а потоа дистрибуирано во други земји во светот.

Скандалот е дотолку поголем што уапсениот Предраг Колувија е бизнис партнер токму на бизнис партнерот на Заеви, Горан Крстев, кој заедно со Заев, ќе потсетам беше аболиран за случајот Глобал.

Токму производителот на дрога во Србија, Колувија, кој моментално е во притвор, е партнер на плантажа за производство на канабис со Крстев во Струмица. Тој оперира во Македонија со три компании, од кои едната е Кипарска фирма, чии сопственици може само да се претпостават.

Вистинските дилеми за овој нов бизнис на најбогатото политичко семејство Заеви се зошто нема никаква проверка од МВР на плантажата на Колувија и бизнис партнерот на Заев во Глобал на плантажата во Македонија? Зошто никој не го проверува Предраг Колувија кој е осомничен за производство на дрога во Србија, кој оперира со плантажи со канабис во Македонија? Зошто ова лице има вип третман од Македонската влада? Каква е врската на семејството Заеви со овој нарко бизнисмен од Србија? Дали плантажите на Вицето се штитени од државата, и кое е тоа масло од канабис кое е шверцувано од Македонија во други земји, а за кои пишуваат српските медиуми? И зошто власта овој случај сака упорно да го стави под тепих? Зошто ниту една инспекција не влегува во плантажата на Колувија во Македонија?

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...