Колариќ: Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ на Град Скопје достави над 70 амандмани за буџетот, Шилегов сите ги одби без да ги разгледа

Светлана Колариќ, советник во Советот на Град Скопје во интервју за Слободна ТВ говореше за буџетот на Град Скопје. При што таа посочи дека споредено со 2019-та година предложениот буџет на Град Скопје за 2020-та година се зголеми за 12%. Вкупно се предлага буџет од 7.3 милијарди денари. Тој буџет е мегаломански градоначалникот сака да го донесе на сила не за доброто на граѓаните туку за да ги вработи своите партиски војници сега токму пред парламентарните избори.

-Расправата за буџет почна во 11 часот меѓутоа опозицијата ја заврши во 22 часот. Заради тоа што сметавме дека врз основа на предлог буџетот на Град Скопје треба да поднесеме амандмани. Амандманите не се лично свои на советниците на опозицијата на ВМРО-ДПМНЕ заедно со коалиционите партнери. Ние сме секојдневно во комуникација со граѓаните и гледавме секој амандман да биде поткрепен врз основа на се она што се вели основни потреби на граѓаните за едно нормално функционирање во градот Скопје, појасни Колариќ.

Колариќ додаде дека советничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата имаат поднесено над 70 амандмани, поточно околу 72 – 73 амандмани. Но за жал ниту еден амандман не беше прифатен. Ниту пак имаше идеја да се разговара малку подетално во однос на амандманите. Шилегов нема слух за потребите на граѓаните и буџетот на Град Скопје го носи на своја рака.

Поврзани вести

Стојаноска: Со серијата пропусти Филипче го загрозува здравјето на граѓаните, затоа ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе и кривична пријава до надлежното ЈО за загрозување на здравјето на граѓаните

Интегрален текст од прес конференција на Дафина Стојаноска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ  Почитувани,...

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....