Стоилковски:Три години Заев и две години Шилегов не најдоа време да го решат проблемот со Дрисла

Интегрален текст од изјава за медиуми на Наум Стоилковски – Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ

Почитувани,

Зад мене е депонијата Дрисла, овде се согорува отпад не само од Скопје, туку од целиот поширок регион, и од Тетово и од Гостивар.

Петре Шилегов и Зоран Заев велеа дека ќе го решат проблемот со Дрисла, две години Шилегов е градоначалник, а проблемот не е решен. Дрисла и натаму го загадува Скопје.

Заев  и Шилегов велеа дека тука, на Дрисла се складира и се третира отпад кој што е штетен по здравјето на граѓаните и на животната средина.

Три години Заев и две години Шилегов не најдоа време да го решат проблемот.

Скопје и скопјани дишат загаден воздух поради согорувањето на отпадот кој што е складиран во Дрисла.

На Заев и на Шилегов бизнисот им е пред здравјето на граѓаните.

Загадува Дрисла. Загадува и согорувањето на кокс со 18% сулфур диоксид и обоениот текстил кој што се согорува во 8 фабрики на олигарсите на Зоран Заев и на Петре Шилегов.

Власта свесно го премолчува труењето на граѓаните. Власта свесно го става профитот на олигарсите пред здравјето на граѓаните.

На негрижата за здравјето на граѓаните и животната средина мора да се стави крај, негрижата мора да заврши по 12-ти април следува одговорност.

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...