Илиоски: СДСМ за 3 години ја задолжи државата за една милијарда евра

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Илиоски упати жестоки критики на адреса на Владата на Зоран Заев и СДСМ од собраниската говорница. Неговата анализа покажува дека досега државата сите Влади ја задолжиле три милијарди, а последната Влада на СДСМ за три години ја задолжи Македонија за неверојатни милијарда евра.

-Досега битолчани ќар немаат видено од пругата Битола-Грција, а зијан имаат видено од неизградбата на патот Градско-Прилеп. Сообраќајни несреќи, кршење на коли итн. Гасификацијата, парите за гасификација ги обезбеди претходната Влада заедно со проек со се, експопријацијата требаше вие да ја направите, арно барем не го прекинавте проектов. Задолжување, денес со едно притискање на копчето ја задолживте државата за нови 300 милиони евра. Од кога сте на власт милијарда евра ја имате задолжено државата, уназад сите премиери три милијарди. За две и половина години вие 1 милијарда евра и пак ќе кажам ај што ја задолживте, барем да направевте нешто. Да видевме нешто да кажеме е ова го направи Владата на СДСМ. Овој објект, замислете, еден објект да направите тоа ќе биде светско чудо, вели Илиоски.

Поврзани вести

Мицкоски: Владата одби да разговара за нашиот предлог за субвенција од 50% за трошоци на бруто плата, односно до 27 илјади денари по вработен, не е време за политика туку спасување на економијата

Интегрален текст од прес конференција на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Оваа вонредна...

Ја повикуваме Шекеринска јавно да ги објави исплатите од државниот трезор што се на име на министерство за одбрана и таму ќе видиме 1.4 милиони денари за патувања и ручеци за само 4 дена

Соопштение до јавноста, реакција на изјавата на Радмила Шекеринска Шекеринска освен тоа што во...

Советничка група на ВМРО ДПМНЕ:И профитерството на Петре се претера, скопјани му даваат повеќе од 100 евра само Шилегов да засука ракави и почне да работи

Соопштение до јавноста Почитувани, Најновата кампања на градоначалникот Шилегов е насловена „пратете фотографија од...

Стојаноска: Со серијата пропусти Филипче го загрозува здравјето на граѓаните, затоа ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе и кривична пријава до надлежното ЈО за загрозување на здравјето на граѓаните

Интегрален текст од прес конференција на Дафина Стојаноска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ  Почитувани,...

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....