Претставници на ВМРО-ДПМНЕ на Мултилатерален дијалог со сестринските партии од регионот

Меѓународниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски, и Советникот за меѓународна политика Стефан Андоновски, од 15 до 18 декември, присуствуваат на Мултилатералниот дијалог за поврзување на партиите од Европската народна партија (ЕПП) од Балканот, кој се одржува во Тирана, Република Албанија.

На настанот кој е поддржан од Фондацијата Конрад Аденауер, присуствуваат високи претставници на народните партии од Македонија, Германија, Австрија, Кипар, Хрватска, Словенија, БиХ, Косово, Албанија, Србија и Црна Гора. Во рамки на работилницата, Муцунски се обрати со тема „Желбата за пристапување кон Европската Унија наспроти можностите“. Според него, балканските држави, затоа што се мали – мораат да научат да бидат побрзи од сите останати во реформите и во напредокот. Муцунски додаде и дека ЕУ е движечка сила за напредок, но не можеме да очекуваме дека надворешни фактори ќе влијаат кон решавање на домашните проблем. Наша работа не е да се жалиме на новата методологија, туку да станеме подобри кандидати атрактивни за пристапување кон ЕУ. Тоа не се прави со судско-политички скандали како „Рекет“, кои ја еродираат и основната доверба на граѓаните кон системот на државата.

Андоновски пак говореше за состојбите со миграциите, кои иако се природен феномен, влијаат кон креирање на стари општества – „општества на духови“ на Балканот.

 

  Со почит,
Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...