Николоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе победи по било кој изборен модел

Според Александар Николоски, менувањето на изборниот модел не може да се случува на три месеци пред изборите, па поради тоа се поднесени над илјадници амандмани бидејќи единствен начин за да се спречи ова незаконско работење на СДСМ е можно само преку филинбастеринг односно блокирање и правење на притисок во собранието.

Заев се обидува на сила и вели дека има над 61 пратеник и ќе ја терам оваа работа. Но, ние нема да го дозволиме тоа и поднесовме илјадници амандмани затоа што тоа е единствен начин за да ја блокираме оваа работа е таканаречениот филинбастеринг односно правење на притисок во собранието, вели Александар Николоски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ во денешното гостување во утринската емисија на ТВ Алфа Добро, утро, секое утро. Т

ој додаде дека ВМРО-ДПМНЕ ќе победи на изборите без разлика на изборниот модел. Ние сметаме дека ќе победиме по било кој изборен модел. Сметаме дека овој изборен модел со кој што избори години наназад се случувале не е совршен но е доволно добар и ја рефлектира реалноста во Македонија, објасни Николоски.

Поврзани вести

Стојаноска: Со серијата пропусти Филипче го загрозува здравјето на граѓаните, затоа ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе и кривична пријава до надлежното ЈО за загрозување на здравјето на граѓаните

Интегрален текст од прес конференција на Дафина Стојаноска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ  Почитувани,...

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....