Димовски: Со црева за инвертер клими ли ќе се влечеме низ Македонија?

Пратеникот од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, смета дека не е добро распределена одлуката за доделување на инвертер клими.

Според него, владејачката СДСМ ветила многу мерки против загадувањето, но голем дел не ги исполнила.

„Да ве прашам. Кога ќе ги праќате децата на курс по англиски, или на тренинг на фудбал или ракомет, со црева и со инвертер клима ќе ги праќате? Со црева ли ќе се влечеме низ Македонија? Гледаме што прават старите авобуси на ЈСП во Скопје. Ветивте депонија за цврст отпад. Каде е? Трошите пари кои не можете да ги потрошите за капитални инвестиции, не инвестирате во обновливи енергии. Вие инвестирате во потрошувачи на електрична енергија и со ова стимулирате загадување на Битола“, истакна Димовски.

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...