Најголемото економско ветување на Заев и СДСМ пропадна во вода, растот на БДП не е ни половина од ветените 5%

Соопштение до јавноста

Најголемото економско ветување на Зоран Заев и СДСМ пропадна во вода. Заев вети 5% раст на БДП, а откако е на власт до сега вкупниот раст не е ни половина, односно изнесува 2.5%.

Заев излажа. Нема ниту 30.000 денари просечна плата.

Со СДСМ на власт имаме пад на извозот во однос на увозот. Имено откако Заев е на власт разликата во корист на увозот постојано се зголемува, а го достигна својот пик во второто тромесечие од 2019 година, кога споредбено со истото тромесечие минатата година падот е 34%.

Македонија станува се повеќе увозно зависна држава. Поголем доказ за пропаѓање на економијата од падот на извозот во трговскиот  биланс на државата нема.

Се повеќе фирми си заминуваат од државата. Пиши бриши даночната политика на СДСМ предизвика одлив на фирми од државата, кои отвораат свои претставништва во соседството од каде што ја вршат својата дејност.

Не постои човек или бизнис сектор кој не е излажан од СДСМ. Заев вети дека ќе го намали данокот на добивка за ИТ индустријата на 5%. Не само што не го намали, туку и го накачи, со што десетици компании ја напуштија земјата. Доказ за тоа е падот на додадената вредност на ИТ  секторот во економијата кој бележи пад од 4.7%.

Жртва на ваквите лоши политики е буџетот на државата. Катастрофална е наплатата на данокот на добивка. Од јануари до ноември оваа година имаме за 23.7% помала наплата на данок на добивка во однос на лани.

Буџетот за 2020 година е зголемен за 7%, а наплатата и за оваа година е намалена. Одиме од дупка во дупка.  Оваа егзибиционистичка политика завршува на 12 април, кога следува обновата на Македонија.

 

  Со почит, 

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...