Пипците на октоподот, кој ја сочинува мафијата спонзорирана од Заев длабоко го параат општеството

Покрај Заеви како најбогато политичко семејство на Балканот, семејството на Катица Јанева и нејзините блиски, може да се вбројат меѓу најбогатите во Македонија.

Пипците на октоподот, кој ја сочинува мафијата спонзорирана од Заев длабоко го параат општеството.

Еве како изгледаат пипците на мафијата овозможена од Заев, преку неговиот „пулен“ и „соборец“ во аферите „Рекет“ на СЈО – Катица Јанева со фрапантни податоци за примањата на семејството и блиските на Катица Јанева:

– Вили Јанев – 30.000 евра – од шофер во Основниот Суд во Гевгелија до личен шофер на Катица Јанева. Сопругата на Вили Јанев, Викторија Јанева во 2013 година е кандидат на листата за советници во општина Гевгелија од СДСМ и активен учесник во „Шарената револуција“.

– Слободанка Вили Јанева – 1.600 евра – ќерка на шоферот на Катица Јанева, Вили Јанев. Иако подолг период живее во Америка, тоа не било пречка да зема пари од СЈО.

– Вилма Петкова – 15.000 евра – сестра на претседателката на Судот во Гевгелија, Злата Попова, која е во блиска релација со Катица Јанева и Сашо Поцков, за која се шпекулира во јавноста дека е позната е по случаите со мобинг врз вработените во Основниот суд во Гевгелија.

– Ѓорге Делиџаков – 28.000 евра – внук од сестра на Катица Јанева.

– Методи Цилков – 26.000 евра – сопруг на директорката на психијатриската болница во Гевгелија, Љуба Цилкова, која го издаде боледувањето на Катица Јанева.

– Драгица Аврамчева – 30.000 евра – ќерка на Кети Аврамчева, директор на ООУ „Владо Кантарџиев“.

– Илија Аврамовски – 59.000 евра –инспектор во МВР Гевгелија, чија сопруга, Јасминка Аврамска, е командир на ПС Богородица.

– Наташа Олумчева – 15.000 евра – снаа од брат на поранешниот функционер на СДСМ, Саше Олумчев.

– Ѓорге Тулупов – 24.000 евра – другар на синот на Катица Јанева, Лазар Јанев.

П.С. – вчера на вработените од СЈО им е исплатена плата. Како, за што, кој потпишал???

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...