Трипуновски: Поради говорењето на вистината дека земјоделството е пред колапс, јас добив отказ од Николоски

Во утринската програма на Алфа ТВ гостуваше Цветан Трипуновски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ кој што посочи дека кога бил вработен во министерството за земјоделие, надвор од работно време и работно место држел прес конференции, каде што барал од актуелната влада, од министерот повеќе права за земјоделците, и нивниот труд да биде вреднуван. Но, ова било од страна на Љупчо Николоски лошо разбрано и поради тоа повеле против него дисциплинска постапка и на крај отказ.

-Тоа беше од страна на тогашниот министер Љупчо Николоски оквалификувано како јас го нарушувам угледот на министерството и да се поведе дисциплинска постапка и како резултат на сето тоа добив отказ од министерството бидејќи сум го нарушил угледот на министерството. Тоа во сите правни регулативи и норми е апсурно. Значи таков случај нема никаде, и поради тоа тој случај го водам по судски пат. Така што така ќе ја докажам мојата невиност, бидејќи навистина сум имал искрена и чесна намера во интерес на земјоделците, ниту било некоја друга политичка намера, ниту нешто друго, појасни Трипуновски.

Трипуновски додаде дека изминатава година, речиси цела година немаше земјоделска гранка, немаше земјоделец кој што негодуваше на актуелните политики.

-Ова со протестот што актуелната власт сакаше да наметне политичка позадина на целата работа е само резултат дека навистина земјоделството во Македонија е во колапс. Дека нема показател кој што не е реален односно не покажува дека земјоделството според статистички податоци не е на прав пат како што сами сакаат да кажат, истакна Трипуновски.

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...