Лицемерно е кога ОН излегува со податок дека половина милион граѓани гладуваат Заев да вели дека годинава е економски успешна

Соопштение до јавноста – реакција на изјавата на Зоран Заев

Лицемерно е во ден кога ОН излегуваат со податок дека половина милион граѓани во државата немаат постојан пристап до храна и гладуваат Зоран Заев да вели дека годинава била економски успешна.

Да не беа добрите економски политики на претходната влада кои донесоа десетици инвестиции Зоран Заев ќе немаше денес со што да се фали.

2019 е економски најлоша година. Оваа година Заев ја заокружи со 300 милиони евра задолжување во само еден ден.

Оваа година за првпат јавниот долг достигна 5 милијарди и 700 милиони евра.

Годинава имаме рекордно ниско ниво на странски директни инвестиции, три пати помалку од лани.

За разлика од Заев, Стево Пендаровски не мисли дека годината е добра, ниту дека блескаме, тој јавно призна дека доколку не е претседател би си заминал од државата.

Ниту годината е економски успешна, ниту блескаме. Граѓаните секојдневно ја гледаат зарѓаноста на економијата во сивото секојдневие.

Лошата економска политика мора да запре. По 12 април следува обнова на Македонија и јакнење на економијата.

 

  Со почит,
Центар за комуникации на ВМРО-ДПМН

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...