Ѓорчев се обрати на форумот на ИДУ во Вашингтон: Во Македонија постои силно незадоволство и револт кон владата на СДСМ

Соопштение до јавноста

На Форумот на форумот на Интернационалната демократска унија во Вашингтон свое обраќање имаше Влатко Ѓорчев, меѓународен секретар на ВМРО-ДПМНЕ.

Ѓорчев нагласи дека во Македонија постои силно незадоволство и револт кон владата на СДСМ и додаде:

„Македонија назадува во сите области – економијата, иселувањето на младите, корупцијата, слободата на медиумите, меѓународните рангирања.

Меѓународниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ истакна дека актуелната власт ја уништи економијата и предизвика иселување како никогаш досега во историјата на државата. Посочи дека поради криминалот на власта повеќе од половина милион македонски граѓани се на работ на егзистенцијата.

Граѓаните секојдневно се сведоци на афери и корупциски скандали поврзани со функционерите од владата и за скандали како Рекет и Кеш води крајно непрофесионална истрага за да не се дознаат вистинските виновници.  Воедно додаде дека членството во ЕУ и НАТО е стратешка определба на Македонија, но изрази загриженост поради нереализирањето на клучните реформи кои власта не ги исполни.

Ѓорчев потенцираше дека по 12 април откако ВМРО-ДПМНЕ ќе ја преземе власта ќе следи брзо исполнување на реформите за да се подобри македонската меѓународна положба и зацврстат пријателствата со меѓународните партнери како што се САД кои се меѓу приоритетните за надворешната политика на Македонија.

 

  Со почит,
Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...