Менкиноски: Зошто СДСМ го иницираше членот 11 кога според нив тој член воопшто и не постоел

Околу законот за помилување и членот 11 кој го иницираше Министерството за правда, а СДСМ го поднесе во законодавниот дом адвокатот Тони Менкиноски во вчерашната емисија “24 Анализа” праша зошто СДСМ воопшто ја иницираше оваа расправа за овој член кога тој член не постоел.

-Зошто. Затоа што народот очекуваше некакви резултати. И сега СДСМ не испорача никакви резултати и сега замислува некој противник. Ваквата методологија на Дон Кихот, односно ова се е е толку е “донкихотски”, значи противникот сами си го создаваат се борат против него и на крај победуваат, а резултати нула. Ова што се случува со аболицијата, значи ние сме спремни за се. Ние дури и дадовме предлог дека во иднина ниту еден политичар да не биде амнестиран или аболициран од било какво кривично дело. Значи тоа е многу битна порака. Ние сме сериозни. Ние сакаме да направиме држава од оваа држава. А не како СДСМ да си играме со демагогии. Дури ни новинарката неможе да ве разбере, па што очекувате од мене со оваа игранкава што ја имавте со амнестијата. Јас ве жалам. Јас да сум на ваше место би си дал оставка.

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...