Менкиноски: Ние ли Mакедонците во сопствена држава да одговараме за тероризам?

Околу опшатата амнестија за “Крвавиот четврток” адвокатот Тони Менкиноски истакна дека воопшто не станува збор за тероризам и смета дека секој треба да си одговара за своите дела, но прашањето е за што.

И ако збориме за амнестија треба малце да се вратиме наназад, рече тој, па од “Глобал” па се навака што се случуваше да ги преиспитаме настаните.

-Тоа е срамота за мене како Македонец да бидат тие луѓе судени за тероризам. Па знаете ли кој се суди за тероризам во Европа? Го вратија македонскиот народ квалификувајќи го делото како тероризам, назад 100 години. Значи кога Македонците се бореле за своја држава. И сметам дека секој треба да си одговара, но прашањето е за што. Ние ли Македонците во сопствена држава да одговараме за тероризам? Како не ви е срам? Знаете ли каква порака праќате кон цивилизираниот свет? Дека ние сме овде едно племе, посочи тој.

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...