Менкиноски до Ристовски: 117 илјади кривични дела не се решени, а 17.720 кривични дела се застарени

За какво јавно обвинителство говорите вие? -За 2017 година 117 илјади кривични пријави имаме од страната на ЈО против непознат сторител. Тоа значи дека не се решени. Понатака, 17 илјади и 720 непознати сторители на кривични дела им е застарено кривичното дело.

Сакам да ви кажам дека имаме проблем во општеството и тој проблем треба да го решиме. Тој проблем го ошекуваат граѓаните. Тој пробем вие не знаевте да го решите. Ние затоа баравме законот за јавно обвинителство да го погледне Венецијанската комисија вие одбивавате, рече Менкиноски во вчерашната емисија “24 Анализа”.

Поврзани вести

Стојаноска: Со серијата пропусти Филипче го загрозува здравјето на граѓаните, затоа ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе и кривична пријава до надлежното ЈО за загрозување на здравјето на граѓаните

Интегрален текст од прес конференција на Дафина Стојаноска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ  Почитувани,...

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....