Македонија оди во погрешен правец, а економијата стагнира

Македонија оди во погрешен правец, а економијата стагнира.

Според податоците на државниот завод за статистика за третиот квартал од 2019 година извозот бележи рекорден пад во текот на целиот период од јануари до октомври. Тој пад изнесува 5% и е најголем пад во последните 5 години.

Нивото на  БДП бележи незначителен раст, кој и покрај вештачкото зголемување изнесува само скромни 3.6%, кое е далеку од ветените 5% раст кои ги најавуваше Зоран Заев во предизборието.

Лошата политика на власта се огледа  и во падот на преработувачката индустрија од 0.5%, додека останатите сектори забележуваат скромен и незначителен раст.

Лоши резултати има и ИТ индустријата која бележи пад од 3.2%.

Сите показатели покажуваат дека лошите економско – даночни политики ја уриваат економијата.

Лошите економски показатели ќе бидат минато по 12 април, кога ќе настапи обнова на Македонија.

 

  Со почит,
Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...