Јанушев: ВМРО-ДПМНЕ нема апсолутно никаков долг од кампањата за претседателските избори

Во своето гостување во емисијата „Само интервју“, генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев зборуваше и ја објасни целата законска процедура за финансирање на кампањата за претседателските избори каде кандидат беше Гордана Силјановска Давкова.

-Пред да почнеме со кампањата, пред да се регистрира Гордана Силјановска Давкова како правно лице-кандидат за претседател таа беше пред се подржана од повеќе од 10.000 односно со најмалку 10.000 потписи. Кога ВМРО-ДПМНЕ ја подржа, односно стана наш кандидат за изборите ние склучивме договор со Гордана Силјановска Давкова каде што ги одредивме правата и обврските и се што е направено во склоп на изборите и е согласно закон, истакна генералниот секретар Јанушев.

Тој во своето гостување објасни дека најпрво се отвара посебна сметка, донации, спонзорства се како што е по закон оди на таа сметка и се се исплаќа од таа сметка.

Имено тој посочи дека доколку се остане должен тоа се нотира во извештајот и согласно законски предвидените рокови се затвара сметката и се доставуваа извештаите до ДИК, ДКСК.

Јанушев рече дека ВМРО-ДПМНЕ останала должна спрема две фирми при што го потенцираше следното:

-Едниот долг е веќе подмирен, значи не должиме ништо на едната од фирмите и е целосно платен. Во однос на другата фирма каде што сеуште имаме долг направено е спогодба за плаќање на рати. 2-3 рати се доспеани во момонетов, се платени и во моментот немаме никаков доспеан долг. Како иде динамиката за плаќање, фирмата фактурира, ние плаќаме долг. ВМРО-ДПМНЕ нема апсолутен никаков долг.

Тој додаде дека доколку се констатирало дека партијата има долг, законот предвидува задолжително императивна форма во рок од 3 месеци да се затвори истата, па оттука се поставува прашањето каде е прекршокот кој го прави ВМРО-ДПМНЕ?

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...