Јанушев: Гоце Делчев е симболот на македонскиот народ и нема да прифатам да го прават Бугарин

Никогаш нема да прифатам дека најсветлиот лик во македонската историја, симболот на македонштината, симболот на овој народ и нација, Гоце Делчев е Бугарин, изјави Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев во „Само интервју“ на Канал 5.

Јанушев истакна дека прашањето дали Гоце Делчев е Македонец или Бугарин почна да се проблематизира од Заев и затоа Заев е злото кое мора да се прати во историјата.

-Вие како прилепчанец, Македонец треба да прифатите дека Гоце Делчечв Бугарин? Дека Страшо Пинџур и Мирче Ацев биле терористи и кој ги убил? Ако фактите се утврдуваат на страната посилниот и на тој што може утре да ти прави проблеми, и ако другата страна прифаќа, тоа не е утврдување на факти, тоа е класична уцена, потенцираше Јанушев.

Тој посочи дека мора да се работи на принципи, а не вака како сега и потсети на изјавата на Пендаровски кој го направи Гоце Делчев Бугарин.

Додаде дека не може да се лаже, истакнатите борци како Страшо Пинџур и Мирче Ацев не биле убиени од марсовци, исто и тие во Ваташа, мора да се изнесат фактите, не смее да се менува.

-Гледам денес Меркел во посета била на Аушвиц, се како што треба, и тоа е како да излезе утре и да каже дека Германија еден период од своето постоење немало фашизам, нацизам, не биле тие. Тоа не е утврдување на факти, тоа е брутално лажење, нагласи Јанушев.

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...