Николоски откри дел од програмата на ВМРО-ДПМНЕ: Кратење на даноци, капитални инвестиции, нов концепт во здравството…

Во моментов подготвуваме издржана програма, реална, не ваква како на Заев со големи ветувања, а потоа без реализација. Малку ќе е поразлична од тоа што досега е видено од ВМРО-ДПМНЕ, нема да одиме многу во детали кои што никој не ги чита и во одговори на проекти и прашања кои не засегаат никого, туку ќе одиме фокусирано и насочено кон тоа што го интересира најголем дел од народот во Македонија, истакнува потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, во интервју за КУРИР.

-Имаме кампања наречена „Обнова на Македонија“ каде што одиме низ државата. Ги собираме информациите од граѓаните, самите даваат предлози за проекти кои треба да се дел од таа програма. Тоа е прва интерактивна програма која се прави во Република Македонија. Планираме кратење на даноци затоа што тоа е најдобар задвижувач на економијата, планираме силни капитални инвестиции пред се во делот на инфраструктурата, комплетно нов концепт во здравството, реформи во образованието, помош за ранливите категории и многу иновации пред се во делот на дигитализацијата на образованието, правосудството, откри Николоски.

 

Поврзани вести

Стојаноска: Со серијата пропусти Филипче го загрозува здравјето на граѓаните, затоа ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе и кривична пријава до надлежното ЈО за загрозување на здравјето на граѓаните

Интегрален текст од прес конференција на Дафина Стојаноска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ  Почитувани,...

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....