Стојаноска: Ветувањето на СДСМ дека ќе се реши проблемот со аерозагадувањето беше нивна предизборна лага

На денешната собраниска седница, пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Дафина Стојаноска рече дека не е задоволна од образложението кое го добила дека во Тетово не се одржувало еко-дрво што бил поставено тоа што не значи дека во Гостивар доколку се постави нема да се одржува. Инаку станува збор за сума од 25 000 евра колку што чини ова еко-дрво.

-Очигледно за општините оваа сума е голема, со оглед на тоа што владата со закон изгласа да им се помогне за отпис на долговите но, изгледа и на владата оваа сума и е многу , истакна пратеничката.

Таа во своето обраќањет потсети дека претходната година пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ побара да се свика итна седница по оваа тема. Имено таа истакна дека на дневен ред таа точка дојде дури по осум месеци кога аерозагадувањето станало и помалку актуелно и помалку алармантно.

-Но за жал сега сме повторно на прагот кога аерозагадувањето веќе станува проблем број 1 во Македонија, но ете повторно амандманот е одбиен. За жал ќе продолжиме да го дишеме загадениот воздух. СДСМ кога беше во опозиција велеше дека аерозагудавњето во Македонија ќе се реши штом СДСМ дојде на власт, очигледно дека беше само предизборна лага како и многу останати, додаде Стојаноска.

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...