Стоилковски до Ацевски: Прашајте ги пензионерите колку им се покачени пензиите

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски одговори на обвинувањето за лажни вести на пратеникот од редовите на СДСМ, Костадин Ацевски кој посочи дека тезата оти пензиите се намалени е лажна вест.

Во емисијата „Што не е јасно“ на телевизија Алфа, Стоилковски истакна дека кога растат трошоците на живот, а пензиите не се зголемуваат и не го следат трендот на покажување на трошоците тоа впрочем значи дека пензионерите имаат помалку средства на располагање и реално нивните пензии се намалени. Нема пензионер со покачена пензија соогласно она како што растат платите, така требаше да растат пензиите.

Зошто пензиите одат соогласно трошоците што се пресметки за минатата година, а не соогласно растот на платата. Зошто столбот по растот на плата според која многу повеќе требаше да добијат пензионерите како што добиваа, тоа се вика шведски модел тоа го бараат и пензионерите и пензионерските здруженија во Србија. Тоа го прерипавте, го направивте само соогласно трошоците. Тоа е трчање по трошоците кои што соогласно завод на Статистика од минатата година.

И реалното поскапување, реалниот раст на економијата, ако за вас раст е вештачкото покачување на платите, апсолутно пензиите не го следат. И кога растат трошоците, пензиите фактички им се намалени на пензионерите. И тоа е факт. Прашајте ги пензионерите колку им се покачени пензиите, вели Наум Стоикловски

Поврзани вести

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...