Илиоски до СДСМ: Јаки сте на уста, но слаби на реализација

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Илиоски на денешната седница на Комисија за буџет и финансирање посочи дека власта иако ветуваше мерки за чиста средина, и намалување на загаденоста на воздухот, ништо од тоа не реализира.

Осум милиони денари за поставување на мерна станица, точно дека РЕК не е буџетски корисник меѓутоа ние не бараме да се постави станицата во РЕК. Бараме да се постави во околината на РЕК. Зошто? Заради тоа што баш вие во предизборието полни ви беа устите дека РЕК загадува, дека Битола е уништен итн. Барем дајте да мериме, истакна Илиоски. Илиоски додаде дека граѓаните имаат право да знаат колкаво е загадувањето во околината на РЕК. Макар што се сомнева дека иако парламентарното мнозинство гласа „ЗА“, иако се набави мерната станица дека ќе функционира.

Затоа што и постоечките мерни станици што се во Битола, во центарот и во периферијата на Битола не функционираат подолг период. Како сакате да се бориме со загадувањето ако немаме мерка за да знаеме колкаво е загадувањето и да примениме адекватни мерки за намалување на загадувањето, запраша Илиоски. Илиоски рече дека ова е уште еден доказ дека во власта се лицемерни и не водат грижа за здравјето на граѓаните и животната средина. Власта е единствено јака на муабет, јака на вилица но слаби на реализација.

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...