Димовски: СДСМ нема желба искрено да се вклучи во борбата со аерозагадувањето

На денешната седница на Собранието на Република Македонија, односно на Комисијата за финансирање и буџет, Димовски истакна дека проблемот со аерозагадувањето е проблем кој датира од многу порано и дека најверојатно неговото решавање ќе трае уште неколку години.

Исто така додаде дека мора да се превземат чекори и мерки како да се намали загадувањето, но пред да се посегне по било каков чекор, првиот чекор е да се постават мерни станици кои ќе лоцираат каде се најголемите жаришта на загадување.

-Доста ги лажете луѓето дека сте го зголемиле буџетот за животна средина. Зголемен е од 4,2 милиони на едвај 5 милиони. Аерозагадувањето го спомнувате како да е нешто минорно и не сакате да сфатите дека е тоа од круцијално значење за сите граѓани на Република Македонија. Ова не е никаква политичка тема и за ова мора да има национална стратегија која ќе придонесе за сите граѓани на државата, вели Димовски.

„Граѓаните на Република Македонија не дочекаа да видат исполнување на ниту едно ветување од страна на СДСМ и Владата. Граѓаните се сведоци на двојни аршини и делење пари помеѓу неколку семејства, делење на пари во неколку институции и ништо повеќе“, заврши Димовски.

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...