Власта на СДСМ и Заев ја клекнаа македонската економија на колена

Соопштение до јавноста

Власта на СДСМ и Зоран Заев ја клекнаа македонската економија на колена.

Ветуваа капитални инвестиции, покачувања на плати и пензии, младински гаранции, а од сето тоа испорачаа само афери како што се „Рекет“, „Кеш“, криминални тендери.

Ветуваа на пензионерите дека секоја година за 1-процент ќе им ги зголемуваат пензиите, а во 2017-тата на први јануари, истите тие пензии кои што со години наназад беа зголемувани им ги намалија. Го укинаа столбот каде што пензиите се нивелираа соогласно порастот на просечната  плата и така секој пензионер во втората половина од 2019-тата загуби месечно по најмалку 700-тини денари.

Заев и СДСМ пред избори на младите им ветуваа младинска гаранција. Ветуваа и вистинско образование, реформирано образование, високо образование. На крај младите не добија ништо.

Земјоделците од ветените високи субвенции и загарантиран откуп за нивните производи, не добија ништо. Нивните производи секојдневно завршуваат на буниште поради незаинтерисираноста на оваа криминогена власт.

СДСМ и Заев ја враќаат Македонија во времето на транзиција, кога преку ноќ народот остануваше без работа.

Ветуваа рекордни странски инвестиции во Република Македонија, но според податоците од третиот квартал, последни сме во регионот и во Европа. Земјите од регионот се први по странски инвестиции бидејќи имаат систем кој што функционира, а не политичари кои што рекетираат.Знаат да донесат квалитетна странска инвестиција, а не да ги бркаат со уцени рекети и закани.Поради лошите политики на владата на Заев, Македонија нема да се помести ниту скалило од последното место.

На сето ова ќе дојде крај, а крајот ќе се случи на 12 април, кога оваа власт ќе замине на темните страници од историјата и ќе започне обнова на Македонија. Обновата ќе започне кога ВМРО-ДПМНЕ ќе ја формира својата влада и кога ќе започне ера на реални и успешни мерки за доброто на државата и граѓаните.

 

Со почит,
Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...