СДСМ предлага козметички мерки без никакви потенцијални позитивни ефекти

Соопштение до јавноста – реакција на прес конференција на Кирил Колемишевски

Во услови кога Светска Банка во својот последен извештај за оценка на деловната бизнис клима нотира нарушување на условите за отворање и водење бизнис во Република Македонија, СДСМ предлага козметички мерки без никакви потенцијални позитивни ефекти.

За разлика од празните флоскули со кои СДСМ се обидува да ја замајува јавноста, реалните факти за состојбите во приватниот сектор и економијата се јасни и недвосмислени.

ФАКТ Е дека е влошена деловната бизнис клима, а потврда за тоа е падот на земјата за 7 места на ранг листата на Дуинг бизнис и изјавите на официјалните претставници на бизнис секторот дека 2019 е најлоша година за компаниите.

ФАКТ Е дека инвестициската клима во земјата е нарушена, а потврда за тоа е огромниот пад на СДИ од 164% во првите три квартали од 2019 година и негативната оценка на странските компании за зголемување на деловната несигурност во земјата.

ФАКТ Е дека воведувањето на прогресивното оданочување предизвика многу штети за македонската економија, особено за ИТ секторот поради што дел од ИТ фирмите го преселија својот капитал во соседните земји.

ФАКТ Е дека голем број на млади луѓе секојдневно ја напуштаат земјата бидејќи не гледаат можности за економски просперитет во земјата.

ФАКТ Е дека просечната плата во земјата е далеку од ветувањето од 30.000 денари.

ФАКТ Е дека економијата во време на СДСМ расте со просечна стапка од 2.4% што е далеку од ветувањето за раст на економијата од 5%

Има уште многу факти кои покажуваат дека оваа Влада на СДСМ на чело со Заев нема никако капацитет да ја води и развива економијата!

 

 

 

  Со почит,
Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...