Нелоска:Остро го осудуваме актот на пратеникот Костадин Ацевски врз својата сопруга

Интегрален текст од изјава за медиуми на Ленче Нелоска, Претседател на УЖ на ВМРО-ДПМНЕ на ОК Ѓорче Петров

Драги сограѓани,

Во духот на 16-те дена активизам за борба против семејното насилство Унијата на жени на Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорче Петров, спроведува акција со која што сака да ја подигне свеста на Ѓорчепетровци, како и да ги потврди своите силни заложби против оваа немила појава.

Ќе го обоиме Ѓорче Петров во портокалова боја, која треба да биде мотив и поттик за правата на жените и нивната борба за еднаквост во општеството.

Унијата на жени на ОК на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорче Петров со сите свои капацитети и сили и во иднина ќе продолжи да се бори против овој голем општествен проблем.

Воедно сакаме да ја искористиме приликата остро да го осудиме актот на насилство за кој што читавме во медиумите дека го извршил пратеникот Костадин Ацевски од редовите на СДСМ Ѓорче Петров врз својата сопруга.

Сакаме да ги прашаме Заев и Спасовски дали имаат намера да спроведат фер истрага за пријавеното семејно насилство ?

Дали Костадин Ацевски ја злоупотребува својата позиција како пратеник и блискоста до министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, за да се прикријат одделни детали од истрагата ?

Зошто Костадин Ацевски ако е толку уверен во својата невиност не си поднесе оставка од функцијата како пратеник, за да не може со својата политичка и општествена позиција да делува на истрагата ?

Предупредуваме, да се води истрага согласно законските прописи во Република Македонија, и виновникот да биде изведен пред лицето на правдата и санкциониран, бидејќи со промената на власта и враќањето на правната држава во Република Македонија, истиот случај детално ќе биде ревидиран и истражен, а сторителите најстрого казнети како и сите помагатели и прикривачи над кривично дело.

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...