Претставници од ВМРО-ДПМНЕ остварија средба со претставници од здружението на родители на деца со ендокринолошки заболувања „Раст“

Соопштение до јавноста

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев заедно со Иванка Василевска, Член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ и Синиша Стојаноски, Претседател на републичката комисија за здравство на ВМРО-ДПМНЕ остварија средба со претставници од здружението на родители на деца со ендокринолошки заболувања „Раст“, предводени од претседателот на здружението Александар Петковски кој е и претседавач на управниот одбор на ICOSEP(International Coalition for Organizations Supporting Endocrine Patients).

На средбата беше дискутирано за проблемите  со кои се соочуваат лицата со вакви заболувања. Еден од главните проблеми кои тие го посочија беше дека на годишно ниво се обезбедуваат само 100 терапии за деца со ендокринолошки заболувања.

Тие нагласија дека состојбата на лицата со вакви заболувања е загрижувачка од аспект на тоа што во Република Македонија има само 4 ендокринолози  и тоа сите се во Скопје што претставува проблем за граѓаните од другите населени места.

На средбата беше констатирано дека претставниците од здружението бараат лековите за лицата со вакви заболувања да се стават на позитивна листа, да се воведе Регистар на корисници и Фондот за здравство да ги покрива лековите за возрасни лица кои имаат потреба од ваков тип на терапија.

Доаѓаат подобри времиња за сите граѓани во државата. По победата на 12 април ВМРО-ДПМНЕ ќе се погрижи да лицата со ендокринолошки заболувања ја добијат целосната грижа од страна на државата.

 

Со почит,
Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

 

Поврзани вести

Стојаноска: Со серијата пропусти Филипче го загрозува здравјето на граѓаните, затоа ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе и кривична пријава до надлежното ЈО за загрозување на здравјето на граѓаните

Интегрален текст од прес конференција на Дафина Стојаноска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ  Почитувани,...

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....